“Щоденник ретушера”. Як знаходити роботу фотограм, ретушерам, дизайнерам?

     Всім відомо, що мало бути просто хорошим спеціалістом, успіх в тому чи іншому виді творчій дільності залежить в тому числі від попиту та зацікавленості у послугах, чи може хоббі стати основною роботою на фулл тайм робочу зайнятість?

     Я займаюся комерційним ретушуванням фото на повну робочу зайнятість більше трьох років, з яких рік – виключно для закордонного ринку, сьогодні поділюся відповідями на часті питання “як ти шукаєш клієнтів”, ” де знаходиш роботу” і “де розміщуєш рекламу”, що буде корисним для фотографів, ретушерів, дизайнерів та інших спеціалістів творчої діяльності.

     Я називаю себе фрілансером, проте, це скоріше дистанційна робота, я віддаю перевагу постійній співпраці із перевіреними людьми натомість маніакальному бажанню охопити все і всіх.
     І перш за все – Активний маркетинг не працює! Взагалі не працює. Ви можете згадати всі рекламні оголошення та прямі пропозиції, які отримуєте протягом тижня? Отожбо й воно.

Найкращий друг будь-якого фрілансера – чи то фотографа, чи ретушера, ілюстратора, дизайнера та й навіть візажиста чи тату – майстра – його репутація та рекомендації. 50% своїх проектів я отримую саме завдяки ним.
Ланцюжкова реакція, коли досвід працює сам за себе, а коло отриманих знайомих допомагає у цьому – очевидний результат кількарічної роботи і терпіння. Проект – це не тільки фотограф і модель, це креативний директор, стилісти, візажисти і редактори. Кожен з них – вже відкритий шлях до наступної роботи при хорошому результаті.

Я пригадую, як рік тому просто через гугл і мою біфор-афтер роботу на фотосайті 500px мене знайшов фотограф Бйорн з Швейцарії, пропонуючи роботу в його студії і чудові умови, на що я мало не назвала його збоченцем, бо був він підозріливо наполегливим, сайт його не зовсім актуально оновленим, гугл видавав мало результатів, тому очевидно, що мав десь бути підводний камінь. Його все таки не виявилося, і хоч я поводила себе непрофесійно і істерично, та й моя англійська бажала кращого, все таки наша дистанційна співпраця налагодилася. Мій перший іноземний гонорар передавався конвертом через якусь дівчинку автобусом, я бережу ті франки готівкою як нагадування, що людям варто вірити, а з неприглядних, на перший погляд, пропозицій трапляються довгострокові дружні і робочі відносини.

фото, які привертають увагу – необхідність для маркетингового просування

Майк з Латвії фотографує для Нато, нам не по дорозі в плані роботи, але його комунікабельність привела до мене ще пятірку фешн фотографів, з якими він знайомиться просто під час подорожей.

рекомендація Майка допомогла отримати роботу для рекламної кампанії мережі брендового одягу в Ризі

рекомендація Майка допомогла отримати роботу для рекламної кампанії мережі брендового одягу в Ризі

Дизайнери стилісти Альба і Рей з Нью-Йорка при перших співпрацях мало не доводили мене до сліз із побажаннями та правками до кожної деталі на кожному знімку (включно з відтінком крісла, сережки і контролем кожної складки на одязі) , але кожен їх фотосет – це новий проект з новим фотографом, який переходить у коло моєї співпраці. Часто прискіпливі клієнти – найкращі, бо точно знають чого хочуть

Знімок екрана 2016-01-25 о 11.14.04

Мабуть, п’ята частина одного з фідбеків з правками, отриманого від клієнта

Кожен проект – як перший і останній – і з тобою залишаться. Будь-хто може стати не тільки партнером, а другом – це те, до чого варто прямувати, тоді робота надихає.

Однозначно, немалий та важливий фактор – вдача та випадковість. Теорія ймовірності, коли хтось натрапляє на роботу на певному сайті галереї – 500px.combehance.netflickr.com , pinterest.com , dburn.ru і т.д. працює. Не завадило б розібратися в основах SMM маркетингу, але я особисто в цьому повний нуль – мій сайт і профілі на всіляких галереях не працюють на мене, це лише портфоліо. Але це хороший шлях, рекомендую приділити увагу цьому питанню.

Помірна активність у соц.мережах, що не передбачає фотоспаму, але передбачає наявність портфоліо і участь в тематичних спільнотах не завадить ніколи. Фотограф\ретушер\модель вказує учасників роботи на своїй сторінці/групі в описі фото, відмічає – вуаля – десяток френд реквестів.

Підійдіть до оформлення своїх веб-ресурсів в єдиному стилі - це сприяє впізнаванню "торгової марки"

Підійдіть до оформлення своїх веб-ресурсів в єдиному стилі – це сприяє впізнаванню “торгової марки”

Важливо памятати, що успіх/провал в соц.мережах і близько не дорівнює успіху комерційної роботи. Лайки – не показник, а підписники – не роботодавці. Це основна ілюзія, яка тримала мене на місці близько двох років.

Фрілансерські сайти, яких є безліч – гугл в допомогу – теж непоганий варіант. Тамдешні завсідники жахливо демпінгують ціни і готові працювати “на вчора” та майже за безплатно, але все ж – по випадковості саме там знайшлися ще одним з постійних фотографів. Потрібно вступати в діалог.

Не буває поганих ресурсів та замовників, буває відсутність досвіду у контакті з ними та погане портфоліо, але це те, що напрацьовується з постійною практикою і часом.

Портфоліо – насправді те, з чого треба починати. Разом із самовизначенням – чого хочеться насправді і відповідними діями.

Портфоліо ваших робіт для клієнта = резюме

Підходьте до свого портфоліо лінійно та виважено – вибір вузького сегменту діяльності дає більше шансів розвиватися у ньому поступово, стаючи спеціалістом, замість широкого, але зовсім поверхневого охоплення всіх можливих сегментів

Хтось спить і бачить як працює для рекламної кампанії Діору, але всюди лише весільні фото? У мене погані новини.
Хтось хоче знімати хороше бьюті для каталогів, але працює з візажистами, які малюють лише квіти з стразами на обличчі? У мене погані новини.
Хтось хоче робити ілюстрації в стилі digital art, але в портфоліо лише портрети і сімейні фото?  Я думаю, ви догадуєтеся які у мене новини 🙂

Не знаючи куди прямуєш, ніколи не досягнеш цілі!